runy

Witam serdecznie,
słowo runy według internetowego słownika oraz książkowego USJP nie posiada liczby mnogiej. Jak wobec tego można nazwać pojedynczą „literę” używaną w alfabecie runicznym? W archiwum jest jedno pytanie dotyczące tego słowa, ale zostało zadane w innym kontekście i nie odpowiada na moją wątpliwość.
Pozdrawiam,
Jarek Hirny
Wymienione słowniki podają, że wyraz ten nie ma liczby pojedynczej, co oznacza, że może wystąpić tylko w liczbie mnogiej. Ustalenie to podjęto prawdopodobnie na podstawie zwyczaju językowego (użycia w liczbie mnogiej zdecydowanie przeważają), bo nie ma przeszkód, by ten rzeczownik, oznaczając obiekt policzalny, występował w liczbie pojedynczej.
W praktyce językowej, co łatwo można sprawdzić na tekstach internetowych, zdecydowanie częściej występuje forma żeńska runa. W związku z tym uznamy ją za podstawową, dopuszczając wariant rodzaju męskiego run. To rozstrzygnięcie dobrze się dopasuje do ustaleń wspomnianych słowników, które podają formy dopełniacza liczby mnogiej run (to od runa) i rzadszą runów (od run).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski