rysować czy malować?

Pamiętam ze szkoły podstawowej, a nawet z liceum, jak nauczyciele prosili o namalowanie w zeszycie jakiejś linii, tabelki, wykresu, rysunku itp., kiedy naturalnie chodziło o narysowanie tego. Również mamy, rysując z dziećmi, bardzo często używają tego zwrotu. Czy jest to poprawne? Mnie się zawsze wydawało, że malować można farbą, ewentualnie tuszem itp.
Różnica między rysowaniem a malowaniem nie polega tylko na wyborze narzędzia, równie ważne jest to, jak go używamy. Rysować można tuszem, a malować kredką, są zresztą dla dzieci książeczki do malowania, w którym konturowe rysunki wypełnia się kolorowymi kredkami. Dodajmy, że także usta maluje się szminką, a nie rysuje. Można jednak użyć szminki do narysowania ust, np. na szybie.
A jeśli chodzi o linie i wykresy, to np. Inny słownik języka polskiego PWN podaje w haśle malować: „Jeśli malujemy na czymś jakiś wzór lub napis, to wykonujemy go na tym za pomocą farb, rzadziej np. kredek”.
Mirosław Bańko, PWN