rytm sen – czuwanie

Szanowni Państwo,
mam wątpliwość, jak powinno się zapisywać pojęcia dwuczłonowe, które składają się z członów pełnoznacznych, jednak razem tworzą wymiar czy skalę. Czy można traktować je jako wyrazy złożone? Podam przykłady z dziedziny psychologii (sposób zapisu nie jest unormowany w literaturze, spotyka się obie formy): wymiar ekstrawersja-introwersja, rytm sen-czuwanie czy raczej wymiar estrawersja – introwersja, rytm sen – czuwanie?
Serdecznie dziękuję
Ewa
Można używać myślnika (ze spacjami) lub półpauzy bez spacji, a zatem np. rytm sen – czuwanie lub rytm sen–czuwanie. Podobnie mecz Polska – Anglia lub mecz Polska–Anglia, rajd Paryż – Dakar lub rajd Paryż–Dakar. W wymienionych przykładach myślnik lub półpauza są znakiem przeciwstawienia. Zastąpienie ich dywizem, czyli łącznikiem, byłoby niewłaściwe, gdyż znak ten sugeruje połączenie, a nie opozycję cech, por. jego typowe użycia, opisane w słownikach ortograficznych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski