ryzyko

Dzień dobry.

Czy poprawne jest sformułowanie „Na ocenę ma wpływ możliwe ryzyko”? Intuicja podpowiada, iż „ryzyko” już oznacza możliwość. Sama użyłabym raczej sformułowania „Na ocenę ma wpływ ryzyko”.

Pozdrawiam

Gabriela

Rzeczownik ryzyko rzeczywiście oznacza ‘możliwość, że stanie się coś złego lub że coś się nie uda’. W jego definicji zatem znajduje się niepewność określonego wyniku czy skutku. Czy jednak wyrażenie możliwe ryzyko ma w istocie charakter pleonastyczny (część podrzędna gramatycznie zawiera elementy treściowe występujące w wyrazie nadrzędnym) i należy je uznać za błąd? Wydaje się, że nie. W przywołanym wypowiedzeniu przymiotnik możliwy został użyty w znaczeniu: ‘taki, który może się zdarzyć, zaistnieć, którego nie można wykluczyć’. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której może zaistnieć działanie o potencjalnie złych skutkach. Wszystko to stoi w opozycji sytuacji, w których jakiekolwiek ryzyko w ogóle nie jest możliwe lub też może zostać skutecznie wyeliminowane.

W omawianym tu wyrażeniu przymiotnik możliwy jest synonimem takich określeń, jak: domniemane, hipotetyczne, ewentualne (ryzyko), por. też:

  • Aby wyeliminować możliwe ryzyko zewnętrzne, warto zastanowić się nad tym, co może przeszkodzić naszym planom, np. spadek motywacji lub choroby osób zaangażowanych w projekt, zmiana przepisów.
  • Preparat należy stosować w okresie ciąży tylko wówczas, gdy spodziewane korzyści przewyższają możliwe ryzyko.
  • Przy tworzeniu listy rezerwowej oraz realizowaniu wszelkich innych działań związanych z reakcją na możliwe ryzyko należy jednak pamiętać o utrzymaniu odpowiednio wysokiej jakości działań projektowych.
Adam Wolański
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...