rzeka Wel

Dzień dobry.
Moje pytanie dotyczy rzeki Wel, dopływu Drwęcy, a konkretnie jak tę nazwę powinno się odmieniać. W Internecie i literaturze spotkałem się z 3 różnymi formami odmiany: „Płynąć Wlą, Welą oraz Welem” i nie wiem, która z nich jest poprawna. Co więcej, nie wiem nawet, czy jest to wyraz rodzaju męskiego, czy żeńskiego.
Pozdrawiam
Nazwa pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu o znaczeniu ‘wilgoć, woda’, a co ciekawe: ten sam element słowny występuje w nazwie Wawel (pierwotnie Wąwel). Dawniej odmieniano Wel, Wla (a też Wąwel, Wąwla), była to więc nazwa rodzaju męskiego.
Są wprawdzie dowody, że lokalnie odmieniano ją jak rzeczownik żeński (nad Wlą lub Welą), ale nie ma to głębszego uzasadnienia. Nazwę tej rzeki powinniśmy więc odmieniać następująco: DMs. Welu, C. Welowi, N. Welem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski