rzemiosło i rzemieślnictwo

Dzień dobry,
chciałbym zapytać czy wyrazy rzemiosło i rzemieślnictwo oznaczają to samo, czy może różnią się znaczeniem
Z poważaniem
Łukasz
Rzemieślnictwo to rzadki wyraz, w NKJP (w części zrównoważonej) ma raptem pięć wystąpień (dla porównania rzemiosło ma ich ponad 3000). Słownik Doroszewskiego informuje, że rzemieślnictwo jest w jednym znaczeniu synonimem rzemiosła, a w drugim artystycznego lub naukowego wyrobnictwa. Potwierdza to – mimo że skromny – materiał NKJP, por. „Czy praca przy serialu daje Pani jakąś satysfakcje artystyczną czy jest to czyste rzemieślnictwo?”. Różnicę zaciera jednak to, że rzemiosło to nie tylko praca rzemieślników, ale też „technika lub umiejętność potrzebna w jakiejś działalności, zwłaszcza artystycznej” (Inny słownik języka polskiego PWN) oraz wytwory takiej działalności. Można więc doraźnie przeciwstawiać sobie „prawdziwą sztukę” i „czyste rzemiosło”, deprecjonując to drugie, i nie trzeba wcale w tym celu sięgać po mało znane słowo rzemieślnictwo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski