sakrament małżeństwa

Dzień dobry!

Chciałabym uprzejmie poprosić o sprawdzenie treści mojego zaproszenia ślubnego:

[Nazwiska narzeczonych]

z radością zapraszają

Sz.P. …………………………………………………………..

na uroczystość zawarcia Sakramentu Małżeństwa,

która odbędzie się

14 sierpnia 2024 roku o godzinie 16:00

w Kościele pw. Św. Mikołaja w Mosinie.

Po uroczystości Zaślubin, w imieniu Rodziców i własnym,

Serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne do „Gościńca Niezapominajka” w Dalewie.

Mam wątpliwości dotyczące poprawności frazy "na uroczystość zawarcia Sakramentu Małżeństwa". Czy nie powinno zostać zmienione na "uroczystość zawarcia związku małżeńskiego" lub "uroczystość Zaślubin" ?

Sakrament małżeństwa jest publicznym wyrażeniem zgody małżeńskiej i przyjęciem zobowiązań wynikających z tego aktu w trakcie ceremonii religijnej. Małżonkowie sami udzielają sobie tego sakramentu, a kapłan jest tylko urzędowym świadkiem i tym, który w imieniu Kościoła błogosławi ten związek. Widzialnym znakiem i potwierdzeniem złożonej przysięgi małżeńskiej są obrączki, które małżonkowie nakładają sobie na palec. Liturgia sakramentu małżeństwa jest sprawowana w czasie mszy świętej. Sakrament małżeństwa jest uznawany w Kościele katolickim, prawosławnym oraz anglikańskim. Teologia protestancka (poza anglikanizmem) nie uważa małżeństwa za sakrament, choć podkreśla jego świętość.

W sformułowaniu uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa – w odniesieniu do ślubu wyznaniowego w obrządku katolickim – nie ma niczego złego. Sakrament małżeństwa stanowi synonim zaślubin odbywających się w trakcie ceremonii religijnej. Wyrażenia uroczystość zawarcia związku małżeńskiego czy też uroczystość wstąpienia w związek małżeński (czyli ‘wyjścia za mąż/ ożenienia się’) też są oczywiście poprawne, przy czym mogą być one stosowane nie tylko w odniesieniu do uroczystości religijnej, lecz także ślubu cywilnego.

Adam Wolański