sałatka w owocach (?)

Na sprawdzianie z nieodmiennych części mowy było następujące polecenie:

„Zamień przymiotniki na wyrażenia przyimkowe: owocowa sałatka - …”

Podano odpowiedź: „sałatka w owocach”. Czy to jest błędna odpowiedź? „W owocach” jest chyba wyrażeniem przyimkowym. Po drugie, jakkolwiek nie jest to może popularna potrawa ale istnieje. Robi się sałatki w owocach np. w arbuzach, czy kokosach. Na świecie jada się japońskie sałatki furutsu ippai.

Nie znamy dokładnie treści polecenia, ale sednem tego rodzaju przekształceń jest to, aby nowo powstała konstrukcja (w tym wypadku wyrażenie przyimkowe) miała to samo znaczenie co jej podstawa. A zatem poprawna odpowiedź to: sałatka z owoców.

Konstrukcja sałatka w owocach zawiera wprawdzie wyrażenie przyimkowe (w owocach), ale naprawdę trudno uznać, że stanowi ona rodzaj potrawy. Określenie to można odnieść do sposobu podania sałatki, która może zawierać drobno pokrajane warzywa, liście niektórych roślin, jaja bądź ryby, ale nie musi zawierać owoców. Na koniec wypada stwierdzić, że kolokacja sałatka w owocach notuje równo zero wystąpień w polskim internecie.

Adam Wolański