satanizm

Dzień dobry,
Mam poważny problem. Zastanawiam się nad słowem religia. Wiem, że sekta jest odłamem religii, ale nią nie jest. Ale np. satanizm jest sektą, jest to też kult szatana. A kult to obrzęd religijny. Czy więc prawdziwe jest stwierdzenie, że satanizm jest religią? A co za tym idzie, czy możemy powiedzieć, że sekta to religia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Marcin Tyszczuk
Szanowny Panie Marcinie,
Dla satanistów zapewne satanizm jest religią. Sekta to określenie o negatywnej konotacji, członkowie sekt myślą o nich jako o zgromadzeniach, bractwach lub zgoła religiach. Trudno o jednoznaczne i obiektywne podanie zakresu słowa, które budzi pejoratywne skojarzenia. Satanizm zresztą niezbyt pasuje do pojęcia sekty, bo nie jest odłamem żadnej religii. Formalnie mógłby być uznany za odrębną religię, ale… niechętnie użyłbym tu określenia religia, bo to deprecjonowałoby pojęcie religii. Myślę o satanizmie jako o kulcie szatana, nie przypisując mu statusu ani religii, ani sekty.
Pozdrawiam serdecznie -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski