scertyfikować

Dzień dobry,

powinniśmy używać formy zcertyfikować czy scertyfikować? Oczywiście, o ile zwrot „poddać certyfikacji” nie jest jedynie obowiązujący...?

Pozdrawiam

AP

Neologizm scertyfikować jest poprawnie utworzony, funkcjonalny i stosunkowo często używany w odmianie środowiskowej polszczyzny, por. np.

  • Oznacza to, że nasze województwo, które zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, miało scertyfikować 208,6 mln euro – scertyfikowało więcej, bo 219,9 mln euro.
  • Wszystkie województwa muszą zwiększyć kontraktację środków IZM do brakującej kwoty limitu, tak aby scertyfikować do KE 100% przyznanej alokacji.
  • Do końca roku powinniśmy rozliczyć część zakontraktowanych projektów, scertyfikować je po to, by móc wystąpić do Komisji Europejskiej o refundację poniesionych wydatków.

Należy go zapisywać z przedrostkiem s-, który jest używany przed literą reprezentującą spółgłoskę bezdźwięczną /c/, por. też np. scalić, scedować, scerować. Jeśli omawiany tu czasownik utrzyma się w profesjolekcie, w którym jest używany obecnie, być może w przyszłości wejdzie do polszczyzny ogólnej.

Adam Wolański