sędziwszy czy bardziej sędziwy?

sędziwszy czy bardziej sędziwy?
30.05.2013
Chciałam poprosić o rozstrzygnięcie, która forma stopnia wyższego wyrazu sędziwy jest poprawna: czy forma sędziwszy, czy też forma bardziej sędziwy. Słownik Doroszewskiego podaje, że częstsza jest forma opisowa, natomiast przeszukiwanie internetu utwierdza w przekonaniu, że forma sędziwszy jest częstsza. USJP oraz WSO nie podają przy haśle sędziwy żadnych rozstrzygnięć dotyczących tej kwestii.
Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Katarzyna
Wątpię, aby zespół redakcyjny słownika Doroszewskiego mógł ocenić tę kwestię. Obie formy są rzadkie, w zrównoważonym NKJP jedna występuje trzy razy, druga dwa, na podstawie takich danych niewiele da się powiedzieć. Można przyjąć, że obie formy są poprawne, a o wyborze mogą decydować indywidualne upodobania, względy prozodyczne (np. rytm), efekty retoryczne (np. paralelizm składniowy, por. bardziej poważany i bardziej sędziwy) lub szczególne struktury wymuszające wybór jednej z możliwości (np. mniej lub bardziej sędziwi).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!