sejmik

Który z zapisów jest poprawny: Sejmik Województwa Świętokrzyskiego czy Sejmik województwa świętokrzyskiego, skoro województwo świętokrzyskie piszemy małą literą?
Jest jeszcze jedna możliwość: zapis całości małymi literami, i ten właśnie należy uznać za podstawowy. Nie musimy przecież wiedzieć, że jest to nazwa własna, możemy nie mieć pewności, czy to oficjalna forma nazwy, może też się zdarzyć, że będziemy chcieli użyć wyrażenia opisowego. W związku z tym zapis sejmik województwa świętokrzyskiego należy uznać za podstawowy.
Jeśli jednak chcemy użyć tego wyrażenia jako nazwy własnej organu samorządowego, powinniśmy pisać Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski