seksekspert i seksporady

Jaka jest poprawna pisownia: seks-porady, seks-ekspert czy seksporady, seksekspert? A może preferowana jest pisownia rozłączna? Dziękuję za odpowiedź.

Anna Brudzińska

Starym złożeniem – odnotowanym już w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego z cytatem z 1965 roku – jest seksbomba. Można na nim wzorować pisownię innych wyrazów złożonych z cząstką seks-. Powoli cząstka ta nabiera znaczenia przedrostka czy też quasi-przedrostka – takiego jak bio-, foto- lub hydro- – a przedrostki zazwyczaj piszemy łącznie z następną częścią wyrazu (do nielicznych wyjątków należy właśnie użyte w tym zdaniu quasi-). Reasumując: opowiadamy się za pisownią łączną, nie tępilibyśmy także pisowni z łącznikiem, natomiast odradzamy pisownię rozdzielną, opartą na obcych wzorach składniowych (seks oferty są zbudowane równie źle jak np. kartofel zupa).

Mirosław Bańko