seminarium

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy pisowni nazw własnych, np. nazwa Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu napisana została od dużych liter. Czy pisząc dalej, używając tylko słowa – seminarium, należy je pisać wielką literą? Te wątpliwości dotyczą wielu nazw kilkuczłonowych, z których poźniej używany jest w tekście tylko jeden człon. Czy te wątpliwości rozwiązuje jakiś słownik?
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.
Jeśli człon główny nazwy jakiejś instytucji jest używany samodzielnie w odniesieniu do tej instytucji, czyli jeśli pełni de facto funkcję nazwy własnej, to oczywiście piszemy go wielką literą. Jest to zgodne z ogólną zasadą, że nazwy własne pisze się wielkimi literami. O tym jednak, czy dany rzeczownik pospolity, stanowiący część nazwy własnej, ma być sam nazwą własną, czy nie, decyduje autor wypowiedzi – żadnego przymusu tu nie ma. W szczególności jeśli wyraz ten występuje w kontekście zaimka dzierżawczego (np. nasze seminarium), napisze się go raczej małą literą.
Mirosław Bańko