setka

Która forma jest poprawna: „Na koncert przyszły setki osób” czy „Na koncert przyszło setki osób”?
Obie konstrukcje są poprawne. Słownik poprawnej polszczyzny PWN utrzymywał, że druga konstrukcja – ta z orzeczeniem w liczbie pojedynczej – jest lepsza, ale opinii tej nie uzasadnił. Nowy słownik poprawnej polszczyzny faworyzuję tę samą konstrukcję z uzasadnieniem na pozór obiektywnym, gdyż podaje, że jest ona częstsza. Korpus Języka Polskiego PWN nie potwierdza jednak tej opinii. Przeciwnie – częściej się powie „Na koncert przyszły setki osób” niż „Na koncert przyszło setki osób”.
Mirosław Bańko