sexting czy seksting?

 
sexting czy seksting?
30.10.2013
Bardzo proszę o poradę w kwestii pisowni wyrazu. Jak należy pisać: seksting czy sexting?
To zależy, najogólniej rzecz biorąc, od tego, czy chce Pani oswoić ten wyraz – i oznaczane przezeń zjawisko – czy zachować znamiona obcości. W wielu wyrazach zapożyczonych, które w oryginalnej pisowni mają x, doszło w polszczyźnie do zamiany tej obcej litery na ks i jest to naturalny kierunek, który co do zasady należy popierać. Niekiedy jednak zależy nam na zachowaniu obcej litery, czy to dla zwięzłości i ogólnej zrozumiałości (a więc w interesie cudzoziemców), por. fax, taxi, czy to dla lepszego samopoczucia, por. sex, a zwłaszcza sex club, sex party, sex shop (choć to tylko formy oboczne, pokazują, że czasem wolimy erotykę w obcym opakowaniu). Za zachowaniem oryginalnej pisowni sextingu przemawia na razie nie tylko względna nowość wyrazu – podobno dopiero w 2012 r. zamieszczonego w Merriam-Webster's Collegiate Dictionary i do tej pory nieobecnego chyba w żadnym polskim drukowanym – ale też jego obca budowa, w tym obce -ing. Z drugiej strony, jeśli przejrzeć strony WWW pod kątem słowa seksting, to widać, że niektórzy dziennikarze już wybrali spolszczoną pisownię. Wiele pisze się o upowszechnieniu tego zjawiska w Polsce, a jeśli coś jest powszechne, to zasługuje na rodzimą, nieelitarną pisownię, por.
Paskudna nowa moda zaczyna prześladować polskie nastolatki – stwierdza «Rzeczpospolita», opisując kilka przypadków, kiedy to młodzi ludzie zamieszczają zdjęcia rówieśników w seksualnym kontekście. – To rodzaj sekstingu – uważa jedna z posłanek PO, która zajmuje zjawiskiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!