siedem pizz

Witam serdecznie,
chciałbym spytać o odmianę rzeczownika pizza w liczbie mnogiej. Szczególnie kłopotliwy wydaje się dopełniacz, ale być może to moje subiektywne odczucie?
Łączę wyrazy szacunku,
Tomasz Matczak
Dopełniacz lm. od pizza brzmi to oczywiście pizz, jest w pełni regularny. Wątpliwości mogą dotyczyć tylko jego wymowy. Słowniki poprawnej polszczyzny PWN radzą, aby mówić [picc], nie [pic], ale to zalecenie jest się ryzykowne, gdyż łatwo może prowadzić do wymowy nienaturalnej, zakończonej sykiem ([ccc]) lub dźwiękiem urywanym ([cycy]). Gdybyśmy mieli zamówić w restauracji siedem pizz, to w żadnym razie nie przedłużajmy końcowego [c] siedem razy.
Podobny problem dotyczy innych rzeczowników o temacie fleksyjnym zakończonym podwojoną literą, np. motto i lasso. Myślę, że wymowę [pic], [mot] i [las] w potocznej polszczyźnie należałoby aprobować, w sytuacjach oficjalnych, wymagających starannej artykulacji, starajmy się jednak wydłużyć końcową spółgłoskę (bez popadania w przesadę).
Mirosław Bańko, PWN