siłownik

Czy istnieje w języku polskim słowo siłownik? Nie ma go w żadnym słowniku. Z początku myślałem, że to albo synonim silnika, albo jego żartobliwy substytut. A na koniec niedawno usłyszałem, że to nazwa jakiegoś innego urządzenia, które z silnikiem nie ma nic wspólnego.
Łatwo powiedzieć: „w żadnym słowniku”, a któż to jest w stanie sprawdzić? Przydałaby się lista zbiorcza.
Najwyraźniej miałem więcej szczęścia niż Pan, bo znalazłem siłownik już za drugim razem, w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego. Napisano tu: „siłownik (…) p. serwomotor”. Trochę zaskakująco, gdyż siłowniki ze słyszenia zna chyba każdy, a serwomotory – tylko specjaliści. Słownik objaśnia, że siłownik (serwomotor) to „urządzenie służące do uruchamiania maszyny za pomocą ciśnienia hydraulicznego, powietrznego lub napędu elektrycznego, stosowane tam, gdzie siła człowieka nie wystarcza (np. uruchomienie steru dużego statku), lub w urządzeniach działających automatycznie”. Z Korpusu Języka Polskiego PWN można dowiedzieć się, że siłowniki są używane dziś m.in. w antenach satelitarnych.
Mirosław Bańko, PWN