sinus versus

Szanowni Państwo,

jak powinno się prawidłowo odmieniać nazwę funkcji trygonometrycznej „sinus versus”?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pojęcie matematycznej funkcji trygonometrycznej sinus versus (oznaczanej symbolem: versin α) wprowadzono w XVII w. Obecnie jest ono prawie niestosowane. Oba człony tego określenia terminologicznego odmieniają się w polszczyźnie według deklinacji męskiej twardotematowej, por. np. D. sinusa versusa, Ms. (o) sinusie versusie. W tekstach naukowych termin ten często pozostawia się bez odmiany (w celu uniknięcia tzw. rymu wewnętrznego wynikającego z tożsamości końcówek gramatycznych w obu wyrazach), lecz wówczas poprzedza się go odmiennym wyrazem funkcja, por. np.

  • Funkcja ta upraszcza wyznaczenie dystansu między dwoma punktami na kuli we wzorze haversin, w którym również można użyć dawnej funkcji sinus versus, stanowiącej dwukrotność funkcji haversine.
Adam Wolański