skala miksolidyjska

Dzień dobry,
od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie, czy skala miksolidyjska może posiadać w swej nazwie x, czyli: mixolidyjska. W jednym z fachowych pism nazwa tej skali pisana jest z użyciem litery x zamiast ks. Czy jest to poprawne?
Pozdrawiam, J.S.
Pisownia terminu skala miksolidyjska jest już od dawna ustalona, podają ją encyklopedie, również muzyczne. Poza tym przymiotnik ten zawiera polski przyrostek, należy w związku z tym stosować konsekwentne spolszczenie. Zapis ze znakiem x to zapewne wpływ obcy (por. np. angielskie mixolydian mode), który nie ma uzasadnienia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski