skandaliczny i skandalizujący

Czy użycie słowa skandaliczny w znaczeniu 'mający cechy skandalu lub go wywołujący' – co jest nominalnie zgodne ze znaczeniem zapisanym w internetowym słowniku PWN – jest w Państwa odczuciu użyciem wciąż trafnym? Zwroty skandaliczna powieść, skandaliczna inscenizacja kojarzą się raczej z marnym poziomem artystycznym niż ze zgorszeniem albo aferą towarzyską czy polityczną. Czy nie powinno się w takich przypadkach użyć słowa skandalizujący?
Skandalizujące są wypowiedzi i zachowania, skandaliczne – także inne zdarzenia, np. skandaliczny romans (za Innym słownikiem języka polskiego PWN) ma cechy skandalu i go wywołuje, ale chyba nie nazwiemy go skandalizującym. Powieść czy inscenizacja jest skandaliczna (tzn. oburzająco zła) lub skandalizująca. Różnica między znaczeniami słowa skandaliczny będzie prawdopodobnie się zmniejszać, ponieważ jedno z nich ('oburzająco zły') rzutuje na drugie, a poza tym oba znajdują się w opozycji do słowa skandalizujący, nic zaś tak nie zbliża, jak sytuacja, w której ma się wspólnego „wroga”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski