skarżypyta bez/na kopyta

Czym się różni skarżypyta bez kopyta od skarżypyty na kopyta? Słowniki podają tylko tego pierwszego, ale ja na przykład, zanim dorosłem do słowników i książek, znałem wyłącznie tę drugą postać. Początkowo myślałem, że to w książkach jest coś nie tak. Tymczasem Google zwracają mniej więcej 3,5: 1. Czy to argument za dodaniem do słowników wersji z na, czy przeciwnie – świadczy o niedoedukowaniu niektórych piszących przezywaczy?
Nie wiem, jaką funkcję pełni kopyto w przywołanym wyrażeniu. Przypuszczam, że pojawiło się w nim tylko dla rymu. Nonsensowne rymowanki są częste w folklorze dziecięcym, a skarżypyta bez/na kopyta funkcjonuje, zdaje się, głównie wśród dzieci. Normy językowe na tym obszarze powinny być łagodne. Myślę, że należy ludziom pozwolić używać takich wyrażeń z folkloru, jakich się nauczyli. Ja poprzestanę na pierwszej wersji – skarżypyta bez kopyta – która przypadkiem jest częstsza.
Mirosław Bańko, PWN