skasuj, usuń, usuń trwale

Szanowni Państwo,

mam pytanie o znaczenie słów „Skasuj” i „Usuń” w języku polskim.

Czy poprawne będzie użycie tych dwóch słów dla rozróżnienia tłumaczenia angielskich słów "Remove" i "Delete"? W niektórych aplikacjach dla rozróżnienia tych słów używa się tłumaczenia „Usuń” oraz „Usuń trwale”. Być może jednak „Skasuj” jest również dopuszczalne?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Rafał Święch

W języku polskim czasownik skasować w odniesieniu do danych jest definiowany jako: ‘usunąć dane zapisane na jakimś nośniku’. A zatem komendy skasuj i usuń mogą być traktowane przez odbiorców aplikacji jako synonimiczne. Nie wskazują bowiem jednoznacznie, która z tych czynności jest ostateczna i po której na dysku nie znajdziemy już określonego pliku (w każdym razie bez pomocy specjalisty od odzyskiwania danych).

Adam Wolański