skomplikowane zdanie

Szanowni Państwo.
Bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji, które z przedstawionych poniżej zdań jest poprawne:
1) Złożenie wyjaśnienia w tej sprawie może pozwolić uniknąć otrzymania ostrzeżenia.
2) Złożenie wyjaśnienia w tej sprawie może pozwolić na uniknięcie otrzymania ostrzeżenia.
„(…) pozwolić uniknąć (…)” czy „(…) pozwolić na uniknięcie (…)”?
Uprzejmie dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie –
Ewa Piłasiewicz
Pierwsze zdanie jest lepsze, ale w sumie oba są niefortunne, składniowo zbyt skomplikowane. Rozumiem, że język prawny ma swoje wymogi, ale proszę się zastanowić, czy któraś z następujących, prostszych wersji nie byłaby wystarczająca:
1. Złożenie wyjaśnienia w tej sprawie może pozwolić uniknąć ostrzeżenia.
2. Dzieki złożeniu wyjaśnienia w tej sprawie można uniknąć otrzymania ostrzeżenia.
Mirosław Bańko, PWN