skonsultować

Dzień. dobry.

Coraz częściej słyszę w programach politycznych wypowiadane przez dziennikarzy stwierdzenie "prezydent nie został skonsultowany z ustawą”, „prezydenta nie skonsultowano z...”. Co Państwo o tym sądzicie?

Pozdrawiam

Skonsultować ma dwa zasadnicze znaczenia i związane z nimi schematy składniowe:

1) ‘zasięgnąć czyjejś rady w jakiejś sprawie’:

a) rzeczownik osobowy + skonsultować + CO + z KIM, np.

  • Internista skonsultował przypadek z innym specjalistą.
  • Przedsiębiorca skonsultował sprawę z radcą prawnym.

b) COŚ + skonsultowano (tzw. bezosobnik) + z KIMŚ/CZYMŚ (w zn. ciała zbiorowego), np.

  • Decyzji nie skonsultowano z samorządem lokalnym.
  • Sprawę skonsultowano z Akademią Języka Baskijskiego.
  • Treści oraz grafikę skonsultowano z ekspertami w zakresie chorób zakaźnych.
  • Propozycję skonsultowano z członkami zarządu.

c) COŚ + zostało skonsultowane (imiesłów przymiotnikowy bierny) + z KIMŚ/CZYMŚ (w zn. ciała zbiorowego), np.

  • Artykuł został skonsultowany z ekspertem merytorycznym.
  • Wzór został skonsultowany z lekarzami.
  • Termin został skonsultowany z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.
  • Projekt ustawy został skonsultowany z Komisją Europejską.
  • Projekt przyłbicy został skonsultowany z czeskim Ministerstwem Zdrowia.

d) KTOŚ/COŚ + został skonsultowany + przez KOGOŚ/COŚ (w zn. ciała zbiorowego), np.

  • Planowana zmiana nie została skonsultowana przez MNiSW.
  • Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich.
  • Suczka została skonsultowana przez kilku weterynarzy specjalistów.
  • Pacjentka została skonsultowana przez lekarza okulistę.
  • Chory został skonsultowany przez gastroenterologa.

2. ‘udzielić porady’:

rzeczownik osobowy + skonsultować + KOGO/CO, np.

  • Profesor osobiście skonsultuje małą pacjentkę.
  • Sygnatariusze nowego paktu spotkają się i skonsultują swe stanowiska.

Jak pokazuje powyższa analiza, żaden ze schematów przywołanych w pytaniu nie odpowiada aprobowanym wzorcom składniowym.

Adam Wolański