skrót nr

Nie jestem pewny reguł opisanych w zasadzie 55.9. Czy w liczbie mnogiej skrótu nr zapisywanego bez końcówek fleksyjnych należy w bierniku stosować kropki?
Skrótu nr zazwyczaj nie odmieniamy i używamy go zamiast pełnej formy mianownika lp numer. Ponieważ skrót zawiera ostatnią literę pełnej formy, nie zamykamy go kropką.
Formy odmienione, np. nrze ('numerze'), nrach ('numerach'), są rzadkie. Ponieważ i one zawierają ostatnie litery pełnych form, nie są zamykane kropką.
Gdyby ktoś zdecydował się użyć formy odmienionej bez końcówki, wówczas końcowa kropka byłaby potrzebna, np. „Artykuł wydrukowano w nr. 8 tygodnika”. W praktyce kropka ta prawie zawsze jest pomijana, wbrew przywołanej w pytaniu regule.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski