skrót wyrazu czy od wyrazu?

Czy wyrażenie skrót od wyrazu X jest równie poprawne co skrót wyrazu X? Jak wygląda rekcja rzeczownika skrótowiec: skrótowiec wyrażenia Y? skrótowiec od wyrażenia Y?
Konstrukcja skrót od wyrazu X sama może być skrótem (od) wyrażenia: skrót utworzony od wyrazu X. Ze względu na jej rozpowszechnienie uznajemy ją za poprawną i nie widzimy w niej elipsy, czyli pominięcia jakiegoś elementu.
Słowo skrótowiec rzadko występuje w konstrukcjach typu skrótowiec wyrażenia Y czy skrótowiec od wyrażenia Y, samo bowiem jest rzadsze od słowa skrót. Myślę jednak, że dwojaka łączliwość składniowa tego drugiego może być argumentem za tym, by i pierwsze akceptować w analogicznych kontekstach składniowych. Skąpe – więc mało wiarygodne – dane korpusowe sugerują, że skrótowiec częściej występuje z przyimkiem (np. skrótowiec od nazwy / terminu Y) niż bez przyimka (skrótowiec nazwy / terminu Y).
Mirosław Bańko, PWN