skrótowce obce

Szanowni Państwo,
chciałbym dodać „swoje trzy grosze” do zapytania dotyczącego polskich rozwinięć skrótów, które dalej są angielskie. Uważam, że nie ma sensu zmieniać skrótowców, bo wprowadza to tylko niepotrzebny zamęt – kiedyś pisałem nt. filtrów FIR i NOI.
Łączę pozdrowienia,
Michał Wilk
Rozumiem, że nawiązuje Pan do niedawnej odpowiedzi w sprawie nie spolszczonego skrótu IT od 'Information Technology'. Choć sam wypowiedziałem się sceptycznie o szansach spolszczenia go, nie mogę się zgodzić z sądem, że polszczenie skrótowców jest w ogóle niepożądane. Gdybyśmy tak sądzili od początku, mielibyśmy dziś np. UNO zamiast ONZ. Nowych skrótowców pojawia się coraz więcej i wielu z nich nie polszczyzmy, to fakt – np. CD lub LCD – lecz ogólna zasada, by nie polszczyć jakiejś klasy wyrazów, wydaje mi się restrykcją za daleko idącą.
Mirosław Bańko, PWN