skrótowce zakończone literą C

Szanowni Państwo,
w jaki sposób odmieniać skrótowce zakończone na C: CIMIC, TOCCIMIC-u czy Cimiku, TOC-u czy Toku? CIMIC-em czy Cimikiem? TOC-em czy Tokiem
Z większością przypadków sprawa jest prosta: CIMIC-u, TOC-u, CIMIC-owi, TOC-owi, kłopot sprawia narzędnik. Kierując się analogią do odmiany nazwisk typu MauriacMauriakiem, można by oczekiwać form Cimikiem, Tokiem, ale ponieważ te znacznie różnią się od form podstawowych i mogłyby nie zostać rozpoznane, WSO PWN daje podstawę (zob. hasło BASICBASIC-iem), aby tworzyć formy CIMIC-iem, TOC-iem.
Powyżej założyłem, że końcowemu C w wymienionych w pytaniu skrótowcach odpowiada głoska [k]. Jeśli w wymowie kończą się one głoską [c], to ich narzędniki mają formę CIMIC-em i TOC-em.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski