skróty

Widziałam gdzieś tabliczkę z takim napisem: „Czy wszedłeś/-aś tu w odpowiednim stroju?”. Pytam: czy wolno posłużyć się takim skrótem? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Do jakich zasad językowych się odwołać, by wyjaśnić tę sprawę? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Cytowany zapis jest mało zrozumiały i grozi tym, że niezbyt kompetenty czytelnik, np. cudzoziemiec, może rozwinąć go błędnie do formy: „Czy wszedłeś/wszedłaś tu w odpowiednim stroju?”. Jest zatem sprzeczny z komunikatywną funkcją języka.
Cytowanemu pytaniu można też zarzucać, że niesprawiedliwie traktuje płci, eksponując formę męską, a marginalizując żeńską. Taki zarzut dotyczy jednak bardzo wielu podobnych form, powszechnie używanych np. w ankietach, więc jego moc jest mniejsza.
Najlepiej by było użyć w pytaniu formy nienacechowanej rodzajowo, np. „Czy wchodzisz tu w odpowiednim stroju?”, albo obejmującej obydwie płcie, np. „Czy weszli tu Państwo w odpowiednim stroju?”.
Mirosław Bańko, PWN