skróty

Szanowni Państwo,
dlaczego po skrócie agd. jest kropka, a po rtv już nie? Poza tym zastanawia mnie, jaki jest poprawny skrót od metra kwadratowego: mkw. (jak podaje słownik) czy m kw. (jaki spotykamy w poradni)?
Dziękuję i pozdrawiam całą Redakcję
Michał M.
Najwięcej chyba kłopotów mamy z często używanymi skrótami, ponieważ ich forma podstawowa (wynikająca z zastosowania zasad pisowni) może w praktyce pojawiać się w różnych wariantach, o czym zresztą niedawno była w poradni mowa na przykładzie skrótów terminów gramatycznych. Np. od wyrażenia artykuły gospodarstwa domowego tworzymy skróty agd. i AGD. Ten drugi w tekstach internetowych zdecydowanie przeważa, choć jako skrót wyrażenia pospolitego mógłby być uznany za niepoprawny. Myślę jednak, że nie trzeba zajmować aż tak ortodoksyjnego stanowiska w tej sprawie, bo liczą się też względy funkcjonalne, a forma AGD jest bardziej wyrazista. Zapis taki wpływa niewątpliwie na zwyczaj pisania agd (bez kropki). Byłbym za zaakceptowaniem takiego zapisu w wydawnictwach poprawnościowych, zwłaszcza że bhp ‘bezpieczeństwo i higiena pracy’ słowniki zalecają pisać bez kropki już od dawna.
Również powszechność zapisu m kw. (wzorcowe mkw. jest o wiele rzadsze) powinna skłaniać do jego akceptacji.
Z kolei rtv / RTV to skrót zapożyczony, stąd pewnie brak kropki na końcu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski