skrzat

Szanowny Panie Profesorze,
Chciałabym prosić o rozwiązanie problemu deklinacji wyrazu skrzaty w bierniku liczby mnogiej. Słownik Języka Polskiego PWN z 1985 r. pod red. prof. dr. M. Szymczaka podaje w bierniku jako poprawną formę skrzatów, podobnie jak Komputerowy słownik Multimedialny, natomiast Inny Słownik Języka Polskiego PWN z 2000 r. pod red. M. Bańko podaje formę skrzaty w bierniku liczby mnogiej. Która forma i dlaczego jest poprawna?
Z góry dziękuję za pomoc.
Danuta Podgórska
Szanowna Pani Danuto,
Istotnie słowniki nie są tu zgodne. Myślę, że wpływa na to kierunek skojarzeń autorów haseł. O małych duszkach skłonni jesteśmy raczej myśleć jak o stworzonkach, nie ludziach, i wtedy chętniej powiedzielibyśmy: „Widziałem jakieś skrzaty” (jak elfy, gnomy czy, w zasadzie, krasnoludki). Gdy, mówiąc skrzat, myślimy o małych dzieciach, brzdącach – możemy powiedzieć raczej: „Widziałem jakichś skrzatów” (jak brzdąców, maluchów) – choć tu może także pojawić się nacechowana forma bezosobowa „Widziałem jakieś brzdące, maluchy i skrzaty”.
Podsumowując: dopuśćmy (jak to czyni np. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego) obie formy jako poprawne, a raczej uznajmy wyraz skrzat za taki, który może odmieniać się męskoosobowo lub niemęskoosobowo.
Pozdrawiam –
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
W istocie skrzat w Innym słowniku języka polskiego jest dwurodzajowy, o czym świadczy odpowiedni symbol w zapisie gramatycznym na marginesie. Forma skrzaty podana w głownym łamie odnosi się do mianownika liczby mnogiej, biernik zaś, według tego słownika, brzmi skrzaty albo skrzatów.
Mirosław Bańko