skutkować

Z jakim przypadkiem należy łączyć wyraz skutkujący – z celownikiem czy z biernikiem? W tekstach prawniczych coraz częściej pojawia się ten wyraz w połączeniu z biernikiem np.: skutkujący nieważność postępowania. Wydaje się jednak, że trafniejsze w tej sytuacji byłoby użycie celownika: skutkujący nieważnością postępowania.
Będę wdzięczna za rozwiązanie wątpliwości.
Ma Pani rację: poprawne jest połączenie z narzędnikiem. Potwierdza to zarówno Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, jak i Inny słownik języka polskiego PWN. Ten ostatni podaje przykład: „Polityka taka nie musi skutkować zmniejszeniem bezrobocia”.
Mirosław Bańko