słoki czy słoicy?

Szanowni Państwo,
jaka jest poprawna forma liczby mnogiej od słoika, przyjezdnego mieszkańca Warszawy? Czy są to słoiki? Czy może słoicy? Podobnie jak klienty poczty elektronicznej, ale klienci sklepu?
Z poważaniem
Mateusz
Jeśli chce Pan te osoby dowartościować, to może Pan mówić słoicy (ktoś może nawet usłyszy: stoicy i pokiwa głową z uznaniem). Forma słoiki – morfologicznie nieosobowa – lepiej jednak współgra z negatywną oceną przekazywaną przez to słowo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski