słońce

Jak fonetycznie szczegółowo zapisać wyraz słońce? Chodzi mi konkretnie o to, co dzieje się dokładnie z literą/głoską [ń].
Wyraz ten zapisać można w formie [słojnce], ale zapis zależy od przyjętej transkrypcji. W wymowie zachodzi tu zjawisko zwane rozsunięciem artykulacyjnym. W związku z tym, że wyartykułowanie głoski [ń] przed [c] jest trudne (wymaga wyraźnego zwolnienia tempa wymowy), dochodzi do jej przekształcenia w połączenie głosek [jn] – przy czym dochodzi do unosowienia głoski [j], nie oznaczonego w moim zapisie. W mało starannej wymowie może nawet dojść do uproszczenia grupy głosek i wymowy [słojce], w wymowie hiperpoprawnej usłyszymy [słońce].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski