słownik jako podejrzany

słownik jako podejrzany
28.12.2010
28.12.2010
Witam,
mam pytanie dotyczące tytułu jednego ze słowników PWN-u, a mianowicie Słownika dobrego stylu, czyli wyrazów które się lubią: dlaczego przed wyrazem które nie ma przecinka?
Drugie pytanie wiąże się z Wielkim słownikiem ortograficznym PWN, w którym tak zapisano datę: 12.5.2002 r. Czy nie powinna ona wyglądać następująco: 12.05.2002 r.?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W tytule: Słownik dobrego stylu, czyli wyrazy, które się lubią jest nie jeden przecinek, ale dwa. Nie ma ich tylko na okładce ani stronie tytułowej, a to ze względów graficznych. W tytułach książek, w nagłówkach czasopism, w hasłach reklamowych itp. – ogólnie biorąc, w przekazach, w których projekt graficzny jest nie mniej ważny niż treść słowna – przecinki na końcu wersu się pomija. Nie pomija się innych znaków interpunkcyjnych, np. pytajnika, wykrzyknika, wielokropka.
Oba zapisy daty – 12.5.2002 r. i 12.05.2002 r. – są zrozumiałe. Drugi jest bardziej użyteczny, gdy daty mają być układane w kolumny i cyfry o tej samej funkcji powinny się znaleźć pod sobą. W Edycji tekstów (PWN, 2008) A. Wolański notuje wprawdzie: „W zapisie składającym się wyłącznie z cyfr arabskich należy zawsze umieszczać zero wiodące przed liczbami oznaczającymi pierwsze dziewięć miesięcy roku, np. 1.03.2004 (nie: 1.3.2004)”. Można się więc kierować tą publikacją, aby wybrać zapis z początkowym zerem, inny niż w słowniku przywołanym w pytaniu. Moim zdaniem jednak powinno się tolerować również zapis bez zera, zwłaszcza w tekstach prywatnych, nieoficjalnych.
Nie znalazłem w słowniku dokładnie tego przykładu zapisu daty, który jest wymieniony w pytaniu, znalazłem analogiczny w paragrafie dotyczącym stosowania kropki (par. 87.5). Tuż obok zresztą jest przykład z wiodącym zerem. Słownik ortograficzny zatem sankcjonuje oba zapisy, ale nie przesądza, w jakich rodzajach tekstów mają one funkcjonować. Z jego punktu widzenia to zresztą obojętne: w obu zapisach kropki są przecież używane tak samo.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego