słowny zapis ułamków

Witam,
jak najpoprawniej i bezpretensjonalnie formatować w druku wyrażenia liczebnikowe, np. w zdaniu: „W pełnym zakresie stężeń od 0,5%-owego roztworu wodnego…”? Pisownia ta wydaje mi się jednak pretensjonalna, podobnie jak 8-śmiu. Chyba lepiej …od 0,5% roztworu… – czytelniej i zręczniej? Forma …od półprocentowego… raczej odpada: brak cyfr, gorsza wizualnie. Czy i Państwo skłaniają się do formy …od 0,5% roztworu…?
Zapis 0,5%-owy jest niepoprawny, podobnie jak np. 25%-owy (zob. A. Wolański, Edycja tekstów, s. 116). Można napisać 0,5-procentowy, 25-procentowy albo słownie: półprocentowy, dwudziestopięcioprocentowy. Zapis 0,5% roztworu byłby zaś w danej sytuacji mylący: czytelnik prawdopodobnie przeczytałby pół procent roztworu.
Niepoprawny jest też zapis 8-śmiu ani inne podobne zapisy liczebników, np. 10-oro.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski