sobie

Witam. Mam pytanie odnośnie do nadużywania zaimka sobie obok czasowników. Niektórzy mówią np. „Idę SOBIE na spacer”, „Gram SOBIE w piłkę nożną” itp. Jaką funkcję pełni ten zaimek w tego typu zdaniach i czy w ogóle używanie go w ten sposób jest poprawne? Pozdrawiam.

Wyraz sobie – w przywołanym w pytaniu kontekście – należy traktować jako osobną jednostką leksykalną (a nie C. lub Ms. od się). W stylu potocznym wyraz ten dodawany do czasownika podkreśla niezależność działania danego obiektu. Wskazuje, że czynność jest całkowicie zależna od woli wykonującej ją osoby i zwykle sprawia jej przyjemność, por. np.

  • Gramy sobie w piłkę.
  • Dzieci biegały sobie po łące.

W podobnej funkcji omawiany tu wyraz jest często używany w formułach rozpoczynających bajki, por. np.

  • Był sobie król, był sobie paź i była też królewna.
  • Był sobie raz balonik, niebieski w kropki złote.
Adam Wolański