soloprzedsiębiorca

Dzień dobry,

mam pytanie o zapis dwóch słów: solo i przedsiębiorca/biznes (w kontekście osoby, która prowadzi firmę w pojedynkę). Czy powinno się je pisać łącznie czy rozdzielnie? Solo przedsiębiorca/solo biznes czy soloprzedsiębiorca/solobiznes? Coraz częściej spotykam się z drugą formą (pisaną łącznie). Czy taka pisownia jest rzeczywiście poprawna?

Wyraz soloprzedsiębiorca w znaczeniu ‘osoba, która prowadzi jednoosobowy biznes’ jest nowym zapożyczeniem strukturalnym z angielszczyzny. Jako kalka słowotwórcza stanowi dokładne odwzorowanie obcej konstrukcji, wierne tłumaczenie jej części składowych, por. angielski rzeczownik solopreneur, w którym przyrostek -preneur oznacza osobę prowadzącą biznes. W polszczyźnie człon solo- wchodzi w skład wyrazów złożonych i należy go zapisywać łącznie, por. też: solobiznes, soloprzedsiębiorczyni, soloprzedsiębiorstwo.

Adam Wolański