sortowanie islandzkich nazw osobowych

Witam.
Zgłosiłem na Wikipedii zapytanie odnośnie sortowania nazwisk islandzkich. Obecnie nazwiska te są sortowane według imion zgodnie z tamtejszą tradycją. Na Islandii używane są patronimiki – nazwisko prezydenta Islandii Ólafura Ragnara Grímssona oznacza 'Syn Grímura'. Swoje wątpliwości opieram na Encyklopedii PWN, gdzie wspomniany prezydent znajduje się pod literą G, a nie Ó. Proszę o rozwianie wątpliwości dotyczących sortowania nazwisk Islandczyków.
Dziękuję i pozdrawiam
Wikipedysta Pz
Mieszkańcy Islandii (obojga płci) do dnia dzisiejszego nie używają nazwisk w rozumieniu nowożytnym. Funkcję nazwiska pełni patronimikum, które tworzy się przez połączenie imienia ojca z członem oznaczającym płeć dziecka: -son ‘syn’ lub -dóttir ‘córka’. Na przykład Hjálmar, który jest synem mężczyzny o imieniu i patronimikum Jón Stefánsson, będzie się nazywał Hjálmar Jónsson, a córka o imieniu KataKata Jónsdóttir. W przypadku szeregowania alfabetycznego islandzkich nazw osobowych na pierwszym miejscu należy umieszczać imię, nigdy zaś patronimikum, np. HALLDÓR ÁSGRÍMSSON (nie: ÁSGRÍMSSON HALLDÓR). Aby nie dezorientować czytelnika, zaleca się – w encyklopediach, leksykonach oraz indeksach nazw osobowych – od wszystkich patronimików stosować odsyłacze, a więc: ÁSGRÍMSSON HALLDÓR, zob. HALLDÓR ÁSGRÍMSSON.
Adam Wolański