sp. z o.o.

Krajowy rejestr sądowy podaje w odpowiedniej rubryce wypisu z rejestru przewidzianej na nazwę podmiotu: KALKOR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. Jak poprawnie należy pisać w skrócie nazwę tego przedsiębiorstwa: Kalkor Sp. z O.O. czy Kalkor sp. z o.o.? Zwrot spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowany przez sąd jako część nazwy i moim zdaniem pierwsza forma jest poprawna, ale moi znajomi twierdzą, że poprawna jest druga z podanych wyżej pisowni. Jak jest naprawdę?
W nazwach stosuje się zwykle ten skrót, zapisując wielką literą jedynie jego pierwszą literę, można też cały skrót zapisać małymi literami. Drugi wariant jest – moim zdaniem – najlepszy. Stosowanie skrótu Sp. z O.O. odradzam, bo puryści zaraz zapytają, a czemu nie SzOO, co by było bardziej ortograficznie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski