śp.

Witam serdecznie!
Chciałabym się upewnić, czy pisownia śp. (od świętej pamięci) jest właściwa. Na wschodzie Polski spotkałam się bowiem z zapisem bez kropki. Proszę o podanie uzasadnienia oraz o szybką odpowiedź, ponieważ sprawa jest pilna.
Z góry dziękuję.
Kropka na końcu tego skrótu jest potrzebna, gdyż nie zawiera on ostatniej litery pełnej formy. Nie zawsze widzi się tę kropkę na nagrobkach i w nekrologach (np. Gazeta Wyborcza pomija ją systematycznie), co może wynikać z nieznajomości ortografii albo ze swoistego poczucia estetyki (litery ŚP, czasem rozdzielone krzyżem, zdają się symetryczne – dodanie kropki odbiera im tę symetrię). Jakkolwiek jest, ilekroć skrót śp. pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, a nie ornamentacyjno-symboliczną, należy go pisać z kropką.
Mirosław Bańko