spec.

Uprzejmie proszę o odpowiedź dotyczącą poprawnego skracania słowa specjalista. Czy na wizytówce lub pieczątce powinno być „Główny Specj. Spółki ds. …” czy też „Główny Spec. Spółki ds. …”? Znajduję oba te rozwiązania, a mam wątpliwości, czy oba są poprawne. Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.
Marta Urbańska
Skrót od specjalista to spec. – można go znaleźć w Słowniku skrótów i skrótowców prof. Jerzego Podrackiego, wydany przez PWN. Na wizytówce i na pieczątce odradzałbym jednak użycie tego skrótu ze względu na możliwość skojarzenia z potocznym słowem spec 'fachman, fachura'. Groźba takiego skojarzenia mogłaby przemawiać wręcz za użyciem skrótu specj., mimo że go nie ma w słownikach. Najlepiej jednak będzie na wizytówce i na pieczątce umieścić całe słowo.
Mirosław Bańko