spektrometria – mas czy masowa?

Szanowni Państwo!
Mam pytanie w kwestii być może odrobinę nieżyciowej, niemniej jednak mnie osobiście zajmującej. Spektrometria – nauka z pogranicza chemii i fizyki – zajmuje się głównie określaniem masy badanej substancji. Moje pytanie brzmi: czy mówić bedziemy o spektrometrii mas, czy też spektrometrii masowej? Analogicznie: czy instrument niezbędny do takego badania nazwiemy spektrometrem masowym, czy spektrometrem mas?
Z góry ogromnie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Jedno i drugie jest możliwe, tzn. dopuszczalne przez system języka. W takich sytuacjach powienien decydować zwyczaj językowy, ale ten – jak się okazuje – też jest zróżnicowany (mamy w Korpusie Języka Polskiego przykłady z fachowych książek na oba typy połączeń).
Mirosław Bańko, PWN