spodnie gratis

Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób (i czy w ogóle) określamy rodzaj gramatyczny rzeczowników występujących tylko w liczbie mnogiej, np. ferie, spodnie.
Proszę również o komentarz do słowa gratis, które, jak obserwuję, traktowane jest jak rzeczownik, czyli odmieniane przez przypadki i liczby. W moim odczuciu nie jest to poprawne. Czy mam rację?
Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Matus
Rzeczowniki występujące tylko w liczbie mnogiej można podzielić na męskoosobowe (np. rodzice 'ojciec i matka', generałostwo 'generał z żoną') i niemęskoosobowe (np. ferie, spodnie). Różnicę widać w kontekście, por. „Rodzice przyszli”, ale „Przyszły ferie”.
Gratis jest słowem wielofunkcyjnym. Może być przysłówkiem („Tego rodzaju usługi świadczymy gratis”, tzn. za darmo), nieodmiennym przymiotnikiem („Trafił się nam przejazd gratis”, tzn. darmowy) lub odmiennym rzeczownikiem („Wydawnictwo wysłało autorom gratisy”). Przykłady przytoczyłem za Innym słownikiem języka polskiego PWN.
Mirosław Bańko, PWN