spodnie gratis

 
spodnie gratis
13.02.2007
Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób (i czy w ogóle) określamy rodzaj gramatyczny rzeczowników występujących tylko w liczbie mnogiej, np. ferie, spodnie.
Proszę również o komentarz do słowa gratis, które, jak obserwuję, traktowane jest jak rzeczownik, czyli odmieniane przez przypadki i liczby. W moim odczuciu nie jest to poprawne. Czy mam rację?
Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Matus
Rzeczowniki występujące tylko w liczbie mnogiej można podzielić na męskoosobowe (np. rodzice 'ojciec i matka', generałostwo 'generał z żoną') i niemęskoosobowe (np. ferie, spodnie). Różnicę widać w kontekście, por. „Rodzice przyszli”, ale „Przyszły ferie”.
Gratis jest słowem wielofunkcyjnym. Może być przysłówkiem („Tego rodzaju usługi świadczymy gratis”, tzn. za darmo), nieodmiennym przymiotnikiem („Trafił się nam przejazd gratis”, tzn. darmowy) lub odmiennym rzeczownikiem („Wydawnictwo wysłało autorom gratisy”). Przykłady przytoczyłem za Innym słownikiem języka polskiego PWN.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!