spodnium

Różne słowniki podają różne wersje: spodnium lub spodium, odmieniane jak kostium lub nie odmieniane. W Internecie spodnium częściej jest określane przymiotnikiem w rodzaju nijakim niż męskim. Czy liczba mnoga od takiego rzeczownika będzie spodnia/spodia? Jak wybrnąć z tego bogactwa? Których form używać, a które są błędne?
Spodnium (nie spodium) jest odmienne jak kostium i jak kostium ma rodzaj męski (spodnium jest zresztą rodzajem kostiumu). W liczbie mnogiej spodniumy jak kostiumy. Forma spodium – w Internecie dość częsta, ale w słownikach, do których zajrzałem – nieobecna, mogła powstać przez analogię do słowa podium. To ostatnie ma jednak rodzaj nijaki i odmienia się tylko w liczbie mnogiej: podia, podiów itd.
Nawet osoby używające poprawnej formy spodnium niewiarygodnie często przypisują jej rodzaj nijaki (np. wyszukiwarka Google znalazła elegancki spodnium tylko 55 razy, a eleganckie spodnium aż 1800 razy. Za tym jednak nie idzie gotowość internautów do odmieniania spodniumu na wzór łacińskich z pochodzenia rzeczowników na -um, takich jak podium: formę spodniumy wyszukiwarka znalazła aż 20000 razy).
Mirosław Bańko, PWN