spółki

Czy poprawne są skróty: sp. zoo (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), sp. j (spółka jawna), sp. k (spółka komandytowa), sp. p (spółka partnerska)? Moje wątpliwości wzbudzają zastosowane w nich spacje i brak kropek po j, k i p. Jakie są wszystkie możliwe poprawne skróty?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pańskie wątpliwości są w części uzasadnione, po tych literach w wymienionych skrótach musimy postawić kropki. Odstępy zasadniczo pomijamy po jednoliterowych składnikach skrótów (np. c.o., p.o.), podobnie jak to jest w zapisie skrótów pisanych wersalikami. Ma to jeszcze tę zaletę, że unikniemy przełamania skrótów pomiędzy wiersze. Nie ma jednak reguły, która by to uzasadniała, więc za dopuszczalny należy uznać wariant z odstępem.
A oto możliwe i poprawne skróty od podanych wyrażeń, nie wszystkie jednak spotkałem w praktyce językowej: spółka z o.o. lub sp. z o.o., sp. j., sp. k. lub sp. kom., sp. p.. Można by też zapisać SJ, SK, SP, ale takie skróty, zwłaszcza ostatni, są chyba mało czytelne. Wyraz spółka może też mieć skrót ska lub s-ka, co odpowiednio pomnaża liczbę możliwości.
Uwaga: Kodeks spółek handlowych dopuszcza tylko niektóre z podanych skrótów.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski