sprzedaćsprzedawać

Jaka jest różnica między zdaniami: Nie chciała sprzedawać mieszkania i Nie chciała sprzedać mieszkania?

Z góry dziękuję

Dorota

Formalnie oba wypowiedzenia różnią się aspektem czasownika pełniącego funkcję dopełnienia bezokolicznikowego: sprzedać (aspekt dokonany) – sprzedawać (aspekt niedokonany). Forma dokonana oznacza w przytoczonym zdaniu czynność jednorazową. Można zakładać np., że ktoś złożył jej propozycję kupna mieszkania, a ona nie chciała go sprzedać. Forma niedokonana określa natomiast czynności iteratywno-duratywne, czyli z jednej strony wielokrotne, z drugiej zaś trwające przez pewien czas. W tym wypadku sens zdania byłby np. taki, że propozycje odkupu mieszkania składano kilkakrotnie przez jakiś czas, a ona przez ten okres nie chciała sprzedać lokalu.

Adam Wolański