środa 25 marca

Czy w zdaniu typu „Dziś mamy środę 25 marca” między nazwą dnia tygodnia a datą dzienną powinien znaleźć się przecinek? Podobne wątpliwości mam także w odniesieniu do samoistnych zapisów w rodzaju środa 25 marca, często spotykanych w prasie codziennej.
Po rozwinięciu podanego zdania do postaci: „Dziś mamy środę + 25 dzień marca” widać, że w miejscu, które tu oznaczyłem plusem, sąsiadują dwie równorzędne frazy rzeczownikowe, zatem przecinek między nimi jest uzasadniony. Zwyczajowo się go pomija, co sprawia takie wrażenie, jakby między wymienionymi frazami zachodził stosunek niewspółrzędny. Trudno jednak niewspółrzędność ze zdania wyczytać: „Dziś mamy środę – czego? czyją? – dnia 25 marca”? Taka interpretacja wydaje mi się naciągana.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski