stać przed wyzwaniem

Dzień dobry,

czy zdanie „Stoimy przed nowymi wyzwaniami” jest poprawne? Chodzi mi o to, czy przed wyzwaniami można stać :)

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Tak, przywołane w pytaniu zdanie jest poprawne. Wśród licznych znaczeń czasownika stać jest i to, które komunikuje następujący sens: ‘znajdować się w sytuacji lub stanie wymagającym podjęcia działania, określonym dokładniej przez kontekst zdania’. W tym znaczeniu można się również spotkać z takimi kolokacjami, jak: stać przed dylematem, przed problemem, przed perspektywą, przed groźbą czegoś.

Adam Wolański